RELACJA: Dożynki Powiatowe w Zembrzycach

Dożynkowe kołacze upieczone z ziarna z tegorocznych zbiorów podzielono pomiędzy obecnych na obchodach XIV Dożynek Powiatu Suskiego, które odbyły się 6 września w Zembrzycach. Dożynki zapoczątkowała msza święta w kościele pw. Jana Chrzciciela w Zembrzycach, którą odprawiali w asyście ks. Proboszcz miejscowej parafii Jan Kapusta, wikariusz ks. Marek Matusik oraz Proboszcz Parafii Śleszowice ks. Jacek Kaznowski. Następnie barwny, widowiskowy korowód ze starostami dożynek, Ryszardem Czaickim rolnikiem ze Śleszowic i Prezesem Małopolskiej Izby Rolniczej, Marią Pilch rolniczką z Marcówki oraz delegacjami wieńcowymi gospodyń z całego powiatu, z pocztami sztandarowymi OSP i Kołem Pszczelarzy „Mioduszyna” prowadzony przez orkiestry z Zembrzyc i Śleszowic, przemaszerował na boisko LKS Zembrzyce.

Na przepięknie, wystylizowanej na obejście gospodarskie scenie odbyła się uroczystość przywitania gości przez Wójta Gminy Zembrzyce, Łukasza Palarskiego oraz Starostę Józefa Bałosa i dzielenia dożynkowego chleba. W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli poseł na Sejm RP Joanna Bobowska, senator Andrzeja Pająk , Wicewojewoda Wojciech Szczepanik , Wicestarosta Suski Zbigniew Hutniczak, burmistrzowie, wójtowie gmin z terenu powiatu suskiego, członkowie Zarządu Powiatu , radni powiatowi i gminni oraz przedstawiciele szeregu innych instytucji, organizacji . Wicewojewoda Wojciech Szczepanik wręczył nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej złoty medal za długoletnią służbę Pani Barbarze Sochackiej, wieloletniej Głównej Księgowej Banku Spółdzielczego w Suchej Beskidzkiej, która po 45-ciu latach pracy przeszła na zasłużoną emeryturę.
Dla przybyłych przygotowano stoiska wystawowe . Na stoiskach promowały się: Małopolska Izba Rolnicza, KRUS, ARMiR, LGD „Podbabiogórze” , Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, Bractwo Zbójników spod Babiej Góry , Babiogórski Park Narodowy, Bank Spółdzielczy i najbardziej oblegane Koło Łowieckie „Diana”, które częstowało dziczyzną. Wystawcy rozdawali materiały promocyjne i informacyjne, prezenty-niespodzianki itp., Byli też lokalni producenci, serwowali miód i jego przetwory, chleb swojski, rękodzieło. Pięknie zaprezentowały się nasze sołectwa ze Śleszowic i Marcówki. Atrakcją była również zagroda Harnasia z kosarem owieczek i gulaszem zbójnickim. Dla licznie zgromadzonych gości koncertowała Orkiestra Dęta Rytm Zembrzyce, prezentując swój wysoki dorobek artystyczny. Głównym punktem imprezy był Konkurs Wieńca Dożynkowego. W konkursie tym wzięło udział 13 grup wieńcowych. Gminę Zembrzyce reprezentowały panie z Stowarzyszenia KGW „Marcowianki” oraz Stowarzyszenia ZKG „Mioduszyna”. Wykonane kunsztownie wieńce oceniała komisja w składzie: Andrzej Peć – Przewodniczący, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – członek, Izabela Leśniak – członek. Oceniający przyznali zgodnie z regulaminem konkursu nagrody w dwóch kategoriach:

– wieńca tradycyjnego

I miejsce – ZKG MIODUSZYNA z Zembrzyc

II miejsce – Stowarzyszenie „NASZA SKAWICA” ze Skawicy

III miejsce – Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich SIEDLISKO ze Stryszawy

– wieńca współczesnego

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Bieńkówki

II miejsce – Stowarzyszenie „ NIEZŁE ZIÓŁKA” z Toporzyska

II miejsce – Stowarzyszenie KGW” MARCOWIANKI” z Marcówki

III miejsce – Stowarzyszenie „STOKROTKI” Suchej Beskidzkiej , Błądzonki

Ponadto przyznano wyróżnienie w kategorii wieńca tradycyjnego dla Koła Gospodyń Wiejskich „SWOJSKA GROMADA” z Juszczyna

Komisja stwierdziła bardzo wysoki poziom wykonania wieńców

dożynkowych, których kształty nawiązują do najstarszych wzorów, do ich wykonania używane są wyłącznie naturalne materiały, a współczesne wieńce przybierają różnorodne, ciekawe formy. Prezentacje grup muzycznych ośpiewujących wieńce z roku na rok są coraz lepsze , zabawniejsze i wzrasta ich poziom artystyczny. Uhonorowano najlepszych rolników i producentów z powiatu suskiego.

Z naszej Gminy wyróżniono : Panią Władysława Koralik z Zembrzyc i Stanisława Salę z Marcówki. Uroczyste świętowanie staropolskiej tradycji dożynkowej jest ukłonem w kierunku rolników i środowiska działającego w sferze wspierania rolnictwa i obszarów wiejskich oraz forma integrowania mieszkańców wsi i miast Powiatu Suskiego.

Rozdano również nagrody w konkursie „Na najpiękniejszy ogród przydomowy, obejście w gospodarstwie rolnym”, zorganizowanym przez Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego. Trzecie miejsce w tym konkursie w kategorii ogród przydomowy otrzymała Pani Barbara Sobaniak z Tarnawy Dolnej. Pod koniec części oficjalnej Wójt Gminy przekazał, symboliczną wiązankę włodarzowi Bystrej Sidziny, która będzie gospodarzem przyszłorocznych Dożynek Powiatowych.

Przez cały dzień imprezie towarzyszyły dmuchane atrakcje i koniki huculskie dla dzieci. Dziękujemy także wszystkim zespołom, które uświetniły swoimi występami uroczystości dożynkowe oraz wszystkim, którzy w tych uroczystościach wzięli udział.